Dovolená

a cestovní kanceláře

Řecké ostrovy zůstávají stále atraktivní

Napsal admin • Čer 17th, 2010 • Rubrika: EXIMtours

Složitá společenská situace v Řecku neovlivnila kvalitu služeb v oblíbených turistických destinacích, zejména na ostrovech, kam převážně cestují naši občané. Vyplývá to z vyjádření Asociace cestovních kanceláří ČR, jejímiž členy jsou nejvýznamnější tuzemské cestovní kanceláře i specialisté na zájezdy do Řecka.

Jak uvádí analytik cestovního ruchu Ing. Jaromír Beránek z Mag Consulting, „v loňském roce odcestovalo z ČR do Řecka téměř 400 tisíc turistů, z toho na 90 procent právě na řecké ostrovy.“ Řecká strana podle jeho informací očekává v letošním roce celkový pokles návštěvnosti (celosvětově) o 20 %. Jak sám říká – pokud by měl zakoupený zájezd na některý z řeckých ostrovů, v žádném případě by jej nerušil. „Není třeba mít obavy, že by tam byly problémy s ubytováním nebo poskytováním služeb“, dodává Beránek.

Theodoros Milonakis, předseda Asociace cestovního ruchu na Krétě, říká: „Hotely na Krétě i na všech řeckých ostrovech jsou připraveny přijmout klienty z České republiky a poskytnout jim služby na co nejvyšší úrovni. Všichni zaměstnanci cestovních kanceláří i hotelů se ještě více snaží, aby své pro hosty v tomto nelehkém roce připravili dovolenou plnou pohody a řecké pohostinnosti. Mediální prezentace nepokojů v Řecku je velmi nadsazena, a mohu Vás ubezpečit, že zde, na řeckých ostrovech, panuje příjemná atmosféra. Mohu Vám garantovat, že vaši zákazníci u nás prožijí příjemnou dovolenou.“

Největší česká cestovní kancelář EXIM Tours připravila na letní sezónu 2010 zájezdy na řecké ostrovy pro více než 25 000 klientů. Stav prodeje na první moment (do konce března) ukázal, že zájem o Řecko mezi jejími klienty meziročně stoupl o přibližně 17% oproti roku 2009, oproti roku 2008 pak dokonce o více než 20%. „Po dubnových zprávách z Řecka však vnímáme určitý odliv zájmu klientů o tuto destinaci, i když ještě v únoru činil nárůst oproti loňskému roku 54%,“ uvádí Romana Slížková, výkonná ředitelka EXIM Tours. Meziroční pokles v prodeji zájezdů do Řecka v dubnu nepřesáhl 10%.

„Této situaci žel nepomáhají některé mediální zprávy, které nejsou zcela objektivní – zatímco určitou formu nepokojů jsme mohli sledovat zejména ve velkých městech, jako jsou Athény a Soluň, na řeckých ostrovech plyne život stejně poklidně, jako tomu bylo v minulých letech,“ dodala Slížková. Největší oblibě se mezi klienty Eximu těší ostrov Kos, který i v této nelehké době zaznamenává oproti loňskému roku nárůst více jak 40 procent. Vývoj prodeje i v Eximu kopíruje minulé sezóny – v tuto chvíli již nastává období, kdy klienti více sledují a reagují na nabídky typu last minute. Objednané zájezdy do Řecka klienti neruší.

Přímo z ostrova Rhodos informuje Petr Douda – delegát CK Exim Tours: „Rhodos je plně přípraven na letní sezónu 2010, vsechny hotely a ubytovací zařízení jsou plně k dispozici nabídnout svoje služby a pohostinost všem turistům, kteří zavítají na ostrov,“ Situace, která byla na pevnině zejména v Athénách podle stálého delegátav žádném případě nezasáhla a ani neovlivnila život na řeckých ostrovech. Obavy ze zdražovani se nepotrvdily, ceny zůstaly prakticky stejné ve srovnání s loňskou sezónou. Všichni klienti, kteří zatím navštívili Rhodos, jsou spokojeni a uživají si plně svoji dovolenou.

I většina klientů Čedoku směřuje na řecké ostrovy. Podle sdělení Tomáše Brejchy, ředitele marketingu, ročně s CK Čedok vycestuje do Řecka přes 25tisíc klientů, zejména na Krétu a Rhodos, a letos zatím zaznamenali 10% meziroční pokles poptávky. „ Máme prodáno 50% naší nabídky a předpokládáme, že řada klientů čeká na výprodej zbylých kapacit. Trend je obdobný, vyjma 10% poklesu poptávky. Je nepříjemné, že lidé kvůli nedávným demonstracím v Athénách vnímají problémy Řecka jako hrozbu pro kvalitu jejich dovolené. Jak jsem již zmínil, většina našich klientů směřuje na řecké ostrovy, kde žádné nepokoje nejsou a řečtí hoteliéři mají eminentní zájem, aby sezona proběhla k plné spokojenosti hostů,“ informuje Brejcha.

Z klientů pražské Cestovní kanceláře Greece Tours směřuje většina (na 80 procent) také na řecké ostrovy. Jak uvádí majitel této cestovní kanceláře – specialisty na Řecko – Vasilis Panatsis, Řecko zůstává nadále oblíbenou destinací, i když pokles klientů nastal, protože informace o nepokojích byly publikovány v době, kdy se většinou rozhodují o letní dovolené. „V každém případě od klientů, kteří se vrací, máme pozitivní reference – pohoda, klid, čisté pláže, příjemní a ochotní Řekové,“ říká Panatsis. Zakoupené nejoblíbenější zájezdy, které směřují od této CK zejména na Rhodos, Santorini, Krétu či Zakynthos, klienti rozhodně nevracejí, ostatní své rozhodnutí o místu dovolené ještě na nějaký čas odkládají.


Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku